ProdejnaBylin Nátržník kořen
Související produkty
Detailní popis produktu
Složení a účinné látky nátržníku
Kořen nátržníku obsahuje třísloviny, silice, glykosidy, triterpeny, kyselinu tormentilovou, katechin, pryskyřice, klovatin a vosky.
Účinky nátržníku
- Normální činnost střevního traktu - působí proti průjmům různého původu
- Protizánětlivý - působí proti zánětům v ústní dutině
- Žaludeční potíže
- Zdravá pokožka
- dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.
Popis a vzhled
Nátržník je drobná trvalá bylina, jejíž oddenky jsou 1 – 3 cm tlusté, svislé, skoro dřevnatí a na řezu jsou červeně zbarvené. Z oddenků vyrůstají vystoupavé lodyhy, které nekoření. Lodyhy vyrůstají do výšky kolem 10 – 50 cm a jsou hostě porostlé střídavými listy. Ty jsou v horní části lodyhy latovitě rozvětvené a přízemní jsou dlouze řapíkaté. Lodyžní listy jsou přisedlé a mají velké bylinné palisty. Přízemní listy mají palisty blanité. Od května do října kvete nátržník drobnými žlutými květy, které tvoří pouze čtyři korunní plátky. Plodem je malá, vejčitá nažka.
Příprava nátržníku
Připravujeme jako čaj, odvar nebo tinkturu.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě se nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě
Odvar nebo tinkturu můžete použít také jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny, paradontóze nebo pro posílení dásní.
Použití nátržníku
Nátržník neužívejte dlouhodobě, je nutné dbát na dodržení přestávek v užívání, po kterých se k němu opět můžete vrátit.
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Kvůli vysokému obsahu tříslovin může u citlivých jedinců dojít k žaludečním potížím. Také při užití vyšších dávek může nátržník způsobovat zvracení, a proto se doporučuje užívat jako součást bylinných směsí. V kombinaci s dubovou kůrou by mohlo dojít k zácpě. Jiné vedlejší účinky nebo kontraindikace nejsou známy.
Další názvy nátržníku: Latinský název Potentilla erecta. Nátržník můžete znát pod lidovými názvy: krevník, přetržník, galgan, tržené koření.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:
I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Byliny |
---|---|
Alergeny: | Vegan, Vegetarián, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez éček, Bez palmového oleje, Bez laktózy, DIA |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.