ProdejnaBylin Proskurník lékařský kořen
Související produkty
Detailní popis produktu
Složení a účinné látky proskurníku
Kořen obsahuje slizové látky (až 35 %), jejichž hlavními složkami jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. V kořenu dále najdeme škroby (až 38 %), sacharózu (kolem 10 %), asparagin (asi 2 %), betain, pektiny (11 %), flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny a stopy silice.
Účinky proskurníku
- Normální činnost dýchacího systému - zejména při léčbě kašle a kataru průdušek
- Správné fungování střev
- Antibakteriální
- dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.
Popis a vzhled
Tato vytrvalá bylina dorůstá výšky v rozmezí mezi 70 až 180 cm. Celá rostlina je sametově chlupatá. Lodyhy proskurníku vyrůstají trsnatě a jsou přímé s krátkými postranními větvemi. Na lodyhách najdeme řapíkaté 3 – 8 cm dlouhé a 1,5 – 6 cm široké listy. Palisty jsou úzké, chlupaté a záhy opadávají. Lodyha pomalu přechází ve vrcholové květenství. Květy jsou světle růžové až nafialovělé. Plody rostliny jsou rozpadavé, ledvinovité, za zralosti okrové a obsahují jedno semeno.
Příprava proskurníku
Připravujeme jako čaj, odvar, tinkturu, ale v silnější koncentraci lze proskurníkový čaj využít také jako kloktadlo a při kožních ekzémech můžeme přidat do koupelí.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě se nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě
Sliz obsažený v kořenu se nejlépe získává macerací: smíchejte 2 čajové lžičky kořene v 1/4 l studené vody, v níž se dobře rozpouští a louhujte 6 – 8 hodin. Macerát se následně lehce přihřívá.
Použití proskurníku
Proskurník neužívejte dlouhodobě, jelikož by mohl bránit účinnému vstřebávání vitamínů a minerálů a také některých léků. Přípravky z této byliny nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy a bez konzultace s pediatrem by jej neměly užívat děti do věku 6 let. Nicméně je čaj z proskurníku velmi jemný a nemá nepříjemnou chuť, proto je vhodný i pro děti (více než 6 let).
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Bylina může snížit hladinu glukózy v krvi, a proto je u diabetiků konzumace doporučená s velkou opatrností, nejlépe po konzultaci s lékařem. Ze stejného důvodu by mělo být užívání proskurníku ukončeno minimálně 2 týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem.
Byliny s podobným účinkem: podobné účinky má jeho příbuzný – proskurník růžový neboli topolovka.
Další názvy proskurníku: Latinský název Althaea officinalis. Tato rostlina je známá také pod názvy ajbiš, albiš, ibiš, ibišek, pople, proskur, proskurníkový kořen, římský sléz, slézová růže nebo topolovka.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:
I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Byliny |
---|---|
Alergeny: | Vegan, Vegetarián, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez éček, Bez palmového oleje, Bez laktózy, DIA |
Články: | https://www.prodejnabylin.cz/blog/posilovace-imunity-z-prirody/ |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.